Gyógymasszázs: a gyógytorna kiegészítő terápiája
A gyógymasszázs orvosi utasításra végzett, speciális fogásokból álló kezelés. Mivel a fizioterápia része, ezért gyakran a gyógytorna kiegészítő terápiájaként is alkalmazni szokták. Sokféle pozitív hatása létezik, és igen sok esetben bevethető ez az egyik legősibb terápiás eljárás.
De mi is pontosan a gyógymasszázs és mi a célja? Milyen esetekben alkalmazható, és mikor nem? Hogyan zajlik egy ilyen kezelés, és milyen egyéb tudnivalók lehetnek még? Megtudhatja, ha tovább olvass.
Mi a gyógymasszázs és mi a célja?
A masszázs egy olyan terápiás eljárás, amely során a masszőr kézzel kivitelezett, rendezett és tudatosan adagolt erejű, speciális fogásokat hajt végre a bőr felszínén. Erre a mechanikus ingerre alakul ki a test válaszreakciója, amelyet fizikális gyógyhatásnak nevezünk.
Gyógymasszázst minden esetben orvosi előírás alapján, gyógyító céllal végeznek. Ennek a masszázs típusnak az alapjait a svédmasszázs fogásai adják.
A gyógymasszázs célja általában az adott terület izmainak és lágyrészeinek fellazítása, a helyi keringés serkentése, ezáltal a fájdalom csökkentése. Ezen túl az érintésnek köszönhetően oldódik a stressz, emiatt a test könnyebben ellazul.
Milyen fajtái lehetnek a gyógymasszázsnak?
A gyógymasszázs maga egy gyűjtőfogalom, ugyanis több ágazata létezik.
- Svédmasszázs: főként izom és ízületi panaszok esetén hatásos.
- Szegment masszázs: meghatározott, szervi vagy testtáji probléma esetén alkalmazzák, az adott problémás terület adott szegmentjét kezelik.
- Kötőszöveti masszázs: a kötőszövet kezelésével javul az érintett terület anyagcseréje, valamint pozitív hatással van a belső szervekre is.
- Csonthártya kezelés: ez a csonton alkalmazott masszázsforma esetenként igen fájdalmas is lehet.
- Nyirokmasszázs: segítségével javul a nyirokkeringés, amely például hatékonyan csökkentheti az ödémákat (vizenyőket).
Olyan gyógymasszőrt keres, aki már 2-3 napon belül tudja Önt fogadni? Tekintse meg szabad időpontjainkat, és jelentkezzen be az Önnek megfelelőre!
Milyen panaszok esetén segít a gyógymasszázs?
A gyógymasszázs alkalmazható elő-és utókezelésként is. Az alábbiakban kilistáztuk azokat a kórképeket, amikor a gyógymasszázs javallott:
- krónikus vénás betegségek
- bizonyos ortopédia betegség krónikus szakasza
- reumás megbetegedések
- idegrendszerei panaszok (főként bénulásos neurológiai betegségek)
- hosszantartó ágynyugalom
- feszes izomtónus
- hátfájdalom
- nyakfájdalom
- keringési problémák
Mikor nem javallott a gyógymasszázs?
Az alábbi problémák esetén nem javasolt a gyógymasszázs kezelés:
- akut gyulladás
- fertőző megbetegedés
- lázas állapot
- friss sérülés (pl.: törés, ficam)
- szőrtüszőgyulladás
- hámhiány (felületi sérülés)
- menstruáció
- daganatos megbetegedés
- cukorbetegség
- vérzékenység
- pacemaker esetén
- infarktust követően
- legyengült állapot
- kiugróan magas vérnyomás
- szív-és érrendszeri problémák
- ízületi gyulladások aktív szakaszában
Öt fontos tény a gyógymasszázsról
- A masszázs az egyik legősibb terápiás módszer, amellyel a mozgásszervi problémák nagy része hatékonyan kezelhető.
- A simító, dörzsölő és gyúró fogásoknak köszönhetően fokozódik a vérkeringés, ezáltal a test öngyógyító folyamatai is felgyorsulhatnak.
- A gyógymasszázs során a masszőr olyan fogásokat is végez a panaszos terület kezelésére, amelyek időnként enyhe fájdalommal járhatnak. Azonban éppen emiatt a gyógyulás felgyorsulhat.
- A rendszeresen végzett gyógymasszázs segíthet fellazítani a feszes izmokat, amely például pozitív hatással lehet a mozgásra, ezáltal a gyógytorna is eredményesen végezhető.
- Egy tapasztalt és jól képzett gyógymasszőr sokféle masszázstípust és fogást ismer, ezáltal személyre szabott kezelést tud alkalmazni.
Így zajlik a gyógymasszázs a gyógytorna kiegészítő terápiájaként
A Gyógytornászom.hu szakemberei között olyan gyógytornászt találhat, aki gyógymasszőrként (link Pfundt Évához) is tevékenykedik. Éppen ezért, hozzánk érkezve, biztosan speciális terápiában lehet része! Szakemberünk először is kikérdezi Önt panaszairól, ezt nevezzük az anamnézis felállításának. Igyekszik a panaszos terület minél pontosabb lokalizására annak érdekében, hogy valóban az érintett részt kezelje. Ennek a része a megtekintés is, amely segíthet diagnosztizálni a feszesebb testtájakat.
Az anamnézis felállítása után megkezdődik a masszázs, amely a már fent is említett svédmasszázs fogásokból, vagy problémától függően a gyógymasszázs egyéb típusából állhat. Empatikus terapeutánk monitorozza az Ön fájdalmát, és ha egy-egy fogás komoly diszkomfortot érzetet okoz, akkor orvosolja azt.
Akár már az első 2-3 kezelés után érezheti a masszázs jótékony hatásait: lazulnak az izmok, csökken a fájdalom, fokozódik a keringés, ezáltal energikusabbá válik.
Tudta? A Gyógytornászom.hu-t már nem csak Budán a Vitéz utcában találhatja meg, hanem Pesten a Bajcsy-Zsilinszky úton is. Rendelőnkben SZÉP és Egészségpénztári kártyával is fizethet!
Szeretne részesülni egy mai, modern fizioterápiás kezelésben? Kérjen időpontot hozzánk online!
Az alábbi gombra kattintva már akár 2 munkanapon belül foglalhat hozzánk időpontot az első alkalomra, amely egy részletes állapotfelmérés. Gyógytornászaink a legmodernebb technikákkal fogják kezelni az Ön panaszát! ↓