Sérv – típusok, okok, tünetek és gyógytorna
Az első alkalommal 1 órás fizikai vizsgálat történik, ahol feltárjuk fájdalma okát és egyéni gyógytorna tervet dolgozunk ki Önnek!
„Időpontok” gomb: Automatikusan választ szakembert.
„Szakemberek” gomb: Ön választhat szakembert.
Foglaljon időpontot gyógytorna állapotfelmérésre!
A tünetek kezelgetése helyett végre maradandó javulást szeretne elérni?
Csak válassza ki, hogy a Budai vagy Pesti rendelőnk lenne Önnek kényelmesebb:
A gombok megnyomása után azonnal látja szabad állapotfelmérés időpontjainkat, amelyek közül az Önnek megfeleőt rögtön online le is tudja foglalni!
Miért hozzánk forduljon sérvével?
- Állapotfelmérésünk részletes, így pontosan lokalizáljuk a sérv okát és típusát.
- Gyógytorna tervünk személyre szabott, így nem csak panaszához, de Önhöz is igazítjuk.
- Garanciát vállalunk: Ha nem a gyógytorna a megoldás a fájdalmaira, vagy az 1. alkalommal nem elégedett, nem kell fizetnie!
- Gyógytornászaink tapasztalt, empatikus és segítőkész szakemberek, akik csak Önre figyelnek.
- Pesti (Nyugati téri) és Budai (Batthyány téri) rendelőnkbe ide kattintva: online bejelentkezhet, így várakozás nélkül tudjuk fogadni.
- Rendelőnk értékelése pácienseink által 4,9 csillagos!
Ortopéd szakorvossal is várjuk!
A Nyugati térnél, a Bajcsy-Zsilinszky úti rendelőnkben a gyógytornán felül orvosi segítséget is igénybe vehet! (Bajcsy-Zsilinszky út 72.) Dr. Pánti Zsombor Imre ortopéd szakorvos minden csütörtökön 08:30 és 11:30 között tudja fogadni Önt.
Gyógytorna garanciával!
Amennyiben az állapotfelméréssel (1. alkalom) nem elégedett, mert nem azt kapta tőlünk amire számított, és azt a helyszínen jelzi nekünk, akkor nem kell kifizetnie az első alkalom árát! Sőt, ha a panasza olyan jellegű amire a gyógytorna nem tud megoldást nyújtani, akkor is ingyenes volt az állapotfelmérés az Ön számára.
Milyen eredményt várhat a gyógytornától?
- A mélyizomzata erősebbé és feszesebbé válhat.
- A sérv okozta fájdalom jelentős mértékben csökkenhet.
- Sérvműtét esetén a rehabilitációs időszak jelentős mértékben lerövidülhet.
- Nagy eséllyel újra fájdalommentesek lehetnek a hétköznapjai.
- Elsajátíthatja a helyes testtartást.
- Az esetek nagy százalékában nem alakul ki műtét utáni szövődmény.
- Újra képes lesz sétálni, s idővel akár hosszabb utakat is könnyedén megtehet.
- Rendszeres tornával nem kell többé félni, hogy panasza esetleg újra kialakul.
Pácienseink általában már az első néhány alkalom után javulásról számolnak be, a teljes gyógyuláshoz szükséges időt viszont nehéz látatlanban előre meghatározni.
Ha úgy dönt, hogy velünk indul el a gyógyulás útján, akkor 5 és 10 alkalmas bérletünkkel még kedvezőbb árat érhet el, illetve rendlőinkben fizethet Egészségpénztárral és SZÉP kártyával is!
A sérv terápiája – Minden kérdésére válaszoltunk!
A sérv egy kis kapu, amelyen át bizonyos szerv, vagy annak egy része kitüremkedik. Különböző helyeken jelentkezhet, a leggyakoribb formája a gerinc és a hasi sérvek (pl.: lágyék, comb, köldök).
A tünetek is eltérőek lehetnek, azonban a hasi sérv felismerhető egy jellegzetes dudorról, amely legtöbbször fájdalommentes, és visszahelyezhető. Kezelés nélkül azonban a sérv kizáródhat, amely életveszélyes állapotot idézhet elő, éppen ezért már a dudor megjelenésekor érdemes felkeresni egy szakembert.
Gerincsérv esetén a tünetek csak az egyik oldalon jelentkeznek: kisugárzó fájdalom, zsibbadás, bizsergés. Súlyos esetben az érintett oldali végtag gyengesége és bénulása is tapasztalható, amely minden esetben műtéti indikációt jelent.
Kezelésük kezdetben konzervatív úton, gyógytornával történik, amely fájdalommentes technikákkal segíthet a panaszok enyhítésében. Műtétet követően is javasolt egy tapasztalt gyógytornászt felkeresni, aki személyre szabott kezeléssel segít az eredményes és gyors rehabilitációban.
Az alábbi blokkban összeírtunk minden fontos tudnivalót a sérvről és annak típusairól. Csak kattintson arra a címre, amelyik érdekli és a válasz már meg is nyílik!
1. Mi is pontosan a sérv?
A sérv (latinul hernia) tulajdonképpen egy, a normál helyéről kitüremkedett belső szerv vagy annak egy bizonyos része.
Megállapítható, hogy minden sérvesedési folyamat kialakulásában az alábbi tényezők játszanak fontos szerepet:
- nyomásfokozódás
- izom gyengesége, majd megnyílása
Tehát ez egy kis kapu, amelyen át a szerv vagy egy szövet rész a megemelkedett nyomás hatására kitüremkedhet.
Több területen is kialakulhat sérv, éppen ezért különböző típusai léteznek: gerinc-, köldök-, lágyék-, combsérv.
Olyan magán gyógytornászt keres, aki megfizethető áron dolgozik? Tekintse meg árlistánkat és jelentkezzen be hozzánk!
2. Mi a lágyéksérv?
Mivel a hasfal lágyéki területe nem teljesen zárt, emiatt könnyen keletkezhet rajta egy kis nyílás, úgynevezett sérvkapu. Abban az esetben, ha ezen a nyíláson bizonyos szervek (vékonybél vagy vastagbél) kitüremkednek, akkor lágyéksérvről beszélünk.
3. Mitől alakulhat ki lágyéksérv?
A hasfali nyílás lehet veleszületett és szerzett is. A hasfali gyengeségre való hajlam lehet örökletes is.
Közvetlen kiváltó ok lehet:
- erőltetett székelés
- nehéz súlyok emelése és cipelése
- szülés
- és a helytelen sportolási technikák
Léteznek rizikófaktorok?
A válasz igen, mint a legtöbb ilyen folyamatnál, lágysérv esetén is megállapíthatunk rizikófaktorokat, amelyek kiiktatásával/megelőzésével elkerülhetjük a sérv kialakulását.
Ezek az alábbiak lehetnek:
- dohányzás
- visszérre való hajlam
- széklet-és vizeletürítési nehézségek
- aranyér
- krónikus tüdőbetegség
4. Milyen tüneteket okoz a lágyéksérv?
Az alábbi jelek hívhatják fel a figyelmet a lágyéksérv jelenlétére:
- szúró vagy nyilalló hasi fájdalmak
- hasi görcsök
- a hasfájás erősödhet lehajláskor vagy emeléskor
- a fájdalom pihenéskor, fekvő helyzetben csökken
- előboltosulás a lágyéktájékon, amely néhány hét alatt vagy akár hirtelen is kialakulhat, bizonyos mozdulatra
- férfiaknál tartós állást és fizikai munkát követően herezacskók felé sugárzó, tompa fájdalom jelentkezhet
5. Hogyan kezelik a lágyéksérvet?
A lágyéksérv kezelése leggyakrabban sebészi úton történik. A beavatkozás történhet helyi/gerincvelői érzéstelenítésben és altatásban is. Az operáció során egy hálót ültetnek be az izomzat és a hashártya közötti területre, amelyet már laparoszkópos eljárással is el tudnak végezni.
Csak ritka esetekben kerülhető el a műtét. Például abban az esetben, ha a sérvet még vissza lehet helyezni (reponálható), felajánlhatják a sérvkötő alkalmazását.
A műtét után 6 hét fizikai kímélet javasolt, azonban a gyógytornának minél hamarabb meg kell kezdődni annak érdekében, hogy szövődménymentes legyen a felépülés folyamata.
Orvosi utasításra általában már 2-3 hét után engedélyezett a könnyebb sportolás, erről azonban érdemes egy hozzáértő szakemberrel konzultálni (szakorvossal vagy gyógytornásszal).
Lágyéksérvet diagnosztizáltak Önnél és mihamarabb gyógytornászra van szüksége? Hozzánk már 2-3 napon belül foglalhat időpontot!
6. Hogyan ismerhető fel a combsérv?
Ha valamilyen oknál fogva megnövekszik a hasűri nyomás, a belszervek akár a comb tövénél is kitüremkedhetnek, amely maga előtt tolja a hashártyát.
7. Mik lehetnek a combsérv okai és a rizikófaktorai?
A combsérv rizikófaktorának számít a gyenge hasfal, okai között szerepel:
- várandósság
- székrekedés
- nehéz fizikai munka
- erőlködés
- felgyülemlett folyadék a hasűrben
8. Honnan tudhatja, hogy combsérve van?
A combsérv tünete a combhajlatban megjelenő dudor, amely először akár magától is visszahúzódhat, kezeletlenül azonban állandósulhat.
További tünetek lehetnek még:
- a dudor megjelenése előtt a terület fájdalmas
- a hasűri nyomás enyhülésével a dudor magától visszahúzódik
- az elváltozás növekszik (hasűri szervek, pl.: cseplesz kizáródása)
9. Hogyan kezelik a combsérvet?
Amíg a sérv magától visszahúzódik, nem szükséges komolyabb kezelési módot bevetni. Ebben az esetben hatékony lehet a gyógytorna, amely a kiváltó okot, a gyenge hasfalat kezeli azáltal, hogy speciális, erősítő feladatok feszesebbé és erősebbé teszi azt. További terápia lehet az életmódbeli változtatások bevezetése: kerülje a nehéz súlyok emelését, fogyasszon sok rostot, hogy megelőzze a székrekedést, és az ezzel járó erőlködést.
Ha a dudor nem húzódik vissza vagy a sérv kizáródásakor, műtéti beavatkozás szükséges.
Sérvműtéte volt és gyógytornára van szükséges az eredményes gyógyuláshoz? Kérjen visszahívást és segítünk!
10. Mit kell tudni a köldöksérvről?
A köldöknyílást egy úgynevezett köldökgyűrű veszi körül. Ha ebben a gyűrűben kialakul egy tágulat, akkor a hasüregi szervek előboltosulhatnak.
Ez a sérvtípus akár már csecsemőkorban is kialakulhat, azonban sokszor pár hónap alatt a sérvkapu magától záródik.
11. A köldöksérv okai
Mint a legtöbb hasi sérv esetén, a leggyakoribb kiváltó ok ennél is a sérvtípusnál is a hasfal gyengesége, illetve a veleszületetten nagyobb köldöknyílás. Rizikófaktorai a várandósság és az elhízás.
12. A köldöksérv tünetei
Kezdetben hasi diszkomfort érzetet tapasztalhat, valamint jellegzetes a köldök körül megjelenő duzzanat, amely fekvő helyzetben visszahúzódik. A fájdalom szúró jellegű a hashártya és a lágyrészek becsípődése miatt. A panaszok kisebb átmérőjű sérv esetén csak bizonyos mozdulatokra jelentkeznek, míg nagyobb átmérőnél akár az állás és a mozgás is kiprovokálhatja a tüneteket. A dudor felett bőr kipirosodhat és kifekélyesedhet.
13. A köldöksérv kezelési módjai
A csecsemőkori köldöksérv kezelési módja a dudor átmérőjétől függ. Kisebb sérvek maguktól is visszahúzódnak néhány hónap alatt, nagyobb átmérő esetén ragtapasszal visszatartják a folyamatot, és elősegítik a megfelelő hegesedését. Ha 2 éves korban is jelen van a sérv, műtéti megoldás jöhet szóba.
Az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége 2019-ben egy javaslatot adott ki, amelyben a köldöksérv műtétek halasztását kérik 2 éves korhatárról 4-5 éves korig. Az azóta eltelt idő alatt egy retrospektív elemzést végeztek az egyik amerikai gyermekkórház köldöksérves esetei alapján 2014 és 2021 között. Az eredmények azt mutatták, hogy a legtöbb csecsemő és kisgyermekkori köldöksérv műtét halasztható, így az Amerikai Gyermekgyógyászok Szövetsége által javasolt irányelv továbbra is fennáll.
https://www.journalofsurgicalresearch.com/article/S0022-4804(22)00206-2/fulltext
Felnőttkorban általános érzéstelenítés mellett visszahelyezik a sérvet a hasüregbe, az esetleges összenövéseket pedig átmetszik. A hasfalat feszesre húzzák, és szükség esetén háló beültetésére is sor kerülhet, amely az újabb sérvesedés visszatartásában és a hasfal megerősítésében játszik fontos szerepet.
14. A leggyakoribb típus: gerincsérv
A porckorong kocsonyás belső magja az idő előrehaladtával vizet veszít. Ennek következtében az alacsony folyadéktartalmú porckorong rugalmassága csökken így sérülékenyebbé válik olyannyira, hogy külső falának meggyengült gyűrűs szerkezete már egy rossz mozdulatot követően vagy hirtelen terhelés eredményeképpen is könnyen átszakadhat.
Ha a porckorong fala nem szakad át, csak gyengesége miatt a belső kocsonyás anyag beboltosul a gerinccsatornába, azt hívjuk porckorong előboltosulásnak (szaknyelven protrúziónak). Általában ez a porckorongsérv előszobája, már ez is tud erős fájdalmakat okozni. Ha folytatódik a rossz terhelés, előbb-utóbb a porckorong fala kiszakad.
Amennyiben a szakadáson át a belső mag előboltosul, kitüremkedik, az szűkületet okoz a gerinccsatornában, miáltal a csigolyák között kilépő ideggyökök nyomás alá kerülnek („becsípődnek”). Ekkor beszélünk porckorongsérvről, vagy más néven gerincsérvről.
15. Hol alakulhat ki gerincsérv?
Gerincsérv a gerinc mobilisabb részein, leggyakrabban az ágyéki és a nyaki gerincszakaszon alakul ki.
16. Milyen tüneteket okoz a gerincsérv?
A gerincsérv tünetei változóak, a tompa nyomásérzettől (protrúziónál) és végtagi zsibbadástól a lokális vagy épp derékból a forgók (csípőízület) felé vagy végtagokba kisugárzó heves, éles fájdalomig is terjedhetnek.
A tünetek mindig csak az egyik oldalon jelentkeznek! Az oldal dominanciája valamint lokalizációja aszerint alakul, hogy nyaki, háti vagy ágyéki régióban melyik szegmentumban alakult ki a sérv.
A fájdalom kisugárzásának a helye attól függ, hogy melyik csigolyák közötti porckorong miatt került nyomás alá a kilépő ideggyök. A fájdalom kisugárzásának mértéke, intenzitása a nyomás alá került idegekre gyakorolt nyomás erősségétől függ. Jellemzően csak az egyik oldali végtagban jelentkezik.
A végtagi zsibbadás mellett érzészavar, égő érzés vagy épp érzéskiesés, ágyéki porckorongsérv esetén súlyos esetben mozgászavar és gyenge izomműködés, bénulás valamint széklet és vizelettartás kontrolljának zavara is jelentkezhet.
Gerincsérvet diagnosztizáltak Önnél és megfizethető áron tapasztalt gyógytornászt keres? Jelentkezzen be hozzánk online!
17. Hogyan kezelik a gerincsérvet?
A megjelenő erős vagy közepesen erős fájdalmas tünetek kezelése hagyományos, gyógyszeres formában történik szakorvossal. Erős fájdalom esetén adható ischiász infúzió, amely szteroid tartalmú gyógyszeres terápiának minősül.
A nem állandó, de bizonyos mozdulatokra jelentkező, vagy visszatérő fájdalom csökkentésére a szakorvos gyógytornát javasol, amely képes a nyomás alá került ideggyököt tehermentesíteni, a túlfeszült izmokat ellazítani, a nem dolgozó izmokat aktiválni és a panaszokat idővel teljes mértékben megszüntetni.
Amennyiben a sugárzó fájdalom nem szűnik meg vagy az állapot romlik, kiváltképp, ha neurológiai tünetek (vizeletürítési problémák, izomerő csökkenés, bénulás) is társulnak a fájdalom mellé, a mielőbbi műtéti kezelés megszüntetheti a fenti kellemetlen tüneteket. Azonban csak a gerincsérv-esetek alig 10 százaléka igényel tényleges műtéti megoldást.
A felszabadító műtét során (diszcektómia) eltávolításra kerül a porckorong előboltosult része, amely nyomja az ideggyököt és gerinccsatorna szűkületet, ezáltal a fenti problémákat okozza.
A beavatkozás után 6 hétig szigorú gerinckíméletre van szükség a megfelelő ütemű gyógyulás érdekében. A gerinc kímélete azonban nem egyenlő az állandó fekvéssel! A műtéti utáni szövődmények megelőzésére és a sikeres rehabilitáció érdekében a szakorvos gyógytornát javasol, amellyel hamarabb visszatérhet megszokott életmódjához!
Olyan magán gyógytornászt keres, aki megfizethető áron dolgozik és már néhány napon belül tudja Önt fogadni? Tekintse meg időpontjainkat, és jelentkezzen be online!
18. Hogyan segít a gyógytorna gerincsérv esetén?
A gerincsérv konzervatív kezelésében elengedhetetlen a gyógytorna, amely egyaránt jelenthet megoldást, de műtétet követően, illetve kiszakadt gerincsérv esetén is hatékony módszernek bizonyult. A gyógytorna a mozgást használja fel – amely az egyik legalapvetőbb képességünk – hogy serkentse a test öngyógyító folyamatait.
A gyógytornászok által alkalmazott legelterjedtebb és legeredményesebb kezelési módszer gerincsérv esetén a McKenzie torna. A módszer lényegét egy mechanikai diagnózis felállítása és a kiváltó ok terápiája adja. Célja, hogy a gerincsérv esetén elmozdult porckorongot visszatornázza a helyére, így elérve, hogy a nyomás alatt lévő idegek és egyéb képletek felszabaduljanak. A torna alapját meghatározott irányú, ismételt mozgások képezik, amelyek rendszeres gyakorlásával rövid idő alatt csökkenhetnek a tünetek.
Mindezek mellett a gyógytornász alkalmazhat még idegmobilizációs gyakorlatokat és manuálterápiát.
Az idegmobilizációs gyakorlatok segítenek a nyomás alá került idegek funkcióját visszaállítani, manuálterápiával pedig hatékonyan feloldhatók a csigolyák között kialakult blokkok.
Azonban a tünetek enyhülésével és megszűnésével nem ér véget a gyógytorna.
A terapeuták fontosnak tartják, hogy ez az állapot hosszú távon fennálljon, ezért funkcionális tréninggel a gerincstabilizáló izmok erősítését célozzák meg, amelynek eredménye, hogy a csigolyák a helyes pozícióba kerülnek, és terhelés hatására sem jelentkezik diszfunkció.
A gyógytornának köszönhetően kialakul a helyes testtartás, valamint a tornában alkalmazott izomerősítő gyakorlatok segítségével a panaszmentesség hosszútávon megőrizhető.
A gyógytorna nemcsak a kezelésben, hanem a megelőzésben is hatásos módszer.
Egy gyógytornász olyan gyakorlatsort állíthat össze az Ön számára, ami tökéletesen megfelel erőnléti állapotának és figyelembe veszi tüneteit, tehát a terápia minden esetben személyre szabott módon történik.
Olyan gerincspecialistára van szüksége, aki érti a problémáját és 2-3 napon belül tudja fogadni? Tekintse meg szabad időpontjainkat és jelentkezzen be online!
19. A gerincsérv gyógytornája műtét után
A műtét utáni sikeres gyógyulás érdekében a gerincsérv operáció másnapján nem csak felkelni, de sétálni is szükséges. A napi többszöri felülés és az ezt követő rövid séta orvos utasítására, gyógytornász felügyelete mellett kötelező már a műtétet követő napon a kórházban tartózkodás ideje alatt is. A kórházi gyógytorna során elsajátított tornagyakorlatokat minden nap, eleinte akár többször is szükséges elvégezni, fokozatosan emelve a végrehajtott gyakorlatokat számát.
A műtét utáni rehabilitáció alapja a célzott mozgásprogram és a személyre szabott gyógytorna.
A megváltozott gerincterhelés miatt ugyanis az olyan egyszerű mozdulatokat is újra kell tanulni, mint a felkelés, vagy épp az ülés, állás és járás helyes módja, továbbá kisebb-nagyobb életmódbeli változtatásokra is szükség lehet a sérült és a többi porckorong védelme érdekében is.
A gyógytornászok a posztoperatív időszakban kíméletes gerinc mobilizációs gyakorlatokkal segítik elő az izmok optimális működésének helyreállítását, valamint ezáltal a gerincoszlopot stabilizáló mély izomzat megerősítését és a probléma kiújulásának megakadályozását.
A megadott, kontrollált és korrigált gyakorlatok rendszeres végzése során a gyógytorna segít:
- kialakítani a test megfelelő statikáját
- tehermentesíteni a porckorongokat
- helyreállítani az izomegyensúlyt
- növelni a mély-hátizmok és hasizmok erejét
A műtétet követő 6. hét elteltével a törzs és végtagizmok fokozatos erősítése mellett már kiegészítő terápiás mozgás (pl. úszás) is végezhető, a 12. hét környékén pedig szakorvosi kontroll után el lehet kezdeni rendszeresen, a túlzott terhelést kerülve, lassan és fokozatosan sportolni.
Gyógytorna, sport műtét után?
A gyógytorna és a mértékletes sportolás tehát javasolt a fizikai felépülés-, valamint az izomzat szinten tartása érdekében, ám az asszimetrikus mozgásformáktól, az intenzíven egy oldalt terhelő sportoktól (pl.: tenisz, golf) érdemes tartózkodni még fél év elteltével is.
20. Gyógytorna kiszakadt gerincsérv esetén
A kiszakadt gerincsérv esetén 80-90%-os hatékonysággal a gyógytorna segíthet megelőzni, hogy műtéti beavatkozásra kerüljön sor. A McKenzie terápia egy olyan gyógytorna módszer, amely személyre szabott, és célzott módon enyhíti, valamint szünteti meg a kiszakadt gerincsérv okozta panaszokat.
Bár az általános gyógytorna gyakorlatokra épül, ám a McKenzie módszer ennél jóval összetettebb rendszert alkot. Az ismétlésszám-központú tornagyakorlatokat a terapeuta egyénre szabott módon építi fel. A gyógytornász állandó kontrollja mellett végzett feladatok a mozgás által segítik a gerinc egészségének visszaszerzését.
A McKenzie torna gyakorlatainak lassú és pontos kivitelezése közben lényeges, hogy a Mckenzie gyógytornász és a páciens kölcsönösen együttműködve megfigyelje és megértse mikor melyik testhelyzet és gyakorlat a leghatékonyabb az adott panasz oldására, vagy a fájdalom csökkentésére.
Ezekből a pozitív változásokat előidéző mozdulatokból, a McKenzie terapeuta összeállít egy konkrét tornagyakorlatsort, amelyet betanítást követően már otthon is nyugodtan végezhet. A McKenzie módszer lényege ugyanis, hogy elősegítse az önálló terápiát, és célja, hogy a páciens minél hamarabb a terapeuta felügyelete nélkül is, magabiztosan el tudja végezni a McKenzie tornagyakorlatokat.
A megfelelően összeállított és rendszeresen végzett McKenzie tornagyakorlatokkal jelentős százalékban elkerülhető akár kiszakadt gerincsérv esetén is a műtéti beavatkozás.
Olyan tapasztalt McKenzie terapeutát keres, aki már 2-3 napon belül tudja Önt fogadni? Tekintse meg szabad időpontjainkat és jelentkezzen be online!
21. Gyógytorna technikák lágyék-, köldök-, és combsérv esetén
Hasi sérv műtétet követően orvosi javaslatra, gyógytornász felügyelete mellett, kötelező a napi többszöri felülés, majd ezt követően rövid séták megtétele (a kórházban tartózkodás ideje alatt is). Már ezek betartásával is hozzájárulhat a megfelelő ütemű gyógyuláshoz és a szövődmények megelőzéséhez.
A műtét utáni rehabilitáció alapja a személyre szabott gyógytorna. A gyógytornászok a posztoperatív időszakban kíméletes mobilizációs gyakorlatokkal segítik elő az izmok optimális működésének helyreállítását, valamint a mélyizomlánc megerősítését. Mindezek együttesen hozzájárulhatnak a sérv kiújulásának megelőzéséhez.
A gyógytornász által felépített és felügyelt, korrigált feladatok rendszeres végzése során a gyógytorna segít kialakítani a megfelelő core izomzatot, valamint helyreállítani az izomegyensúlyt, ezáltal a sportoláskor végzett gyakorlatokat vagy a fizika munka során elvégzendő feladatokat helyesen tudja majd kivitelezni.
A gyógytorna és a mértékletes sportolás szakemberek által is javasolt a fizikai felépülés-, valamint az izomzat szinten tartása érdekében, azonban továbbra is érdemes kerülni a túlerőltetést és a nehéz súlyok emelgetését. Ebben is nagy segítségére lehet egy gyógytornász, aki szakszerű életmód tanácsokkal látja el Önt.
Kiemelendő, hogy a gyógytornát nem érdemes önállóan elkezdeni, ahhoz mindenképpen javasolt egy szakképzett gyógytornász felügyelete, aki olyan gyakorlatsort állíthat össze az Ön számára, ami tökéletesen megfelel erőnléti állapotának és figyelembe veszi az Ön aktuális, műtét utáni fizikai állapotát.
22. Így zajlik a gyógytorna állapotfelmérés, ha sérve van
A Gyógytornászom.hu rendelőjében a sérvműtétet követően egy 1 órás állapotfelméréssel kezdődik meg a gyógytorna. Olyan részletes kivizsgálásban lesz része, amilyet még soha nem tapasztalt! Az anamnézis felvétel során részletesen kikérdezzük az aktuális panaszairól, a műtétről, valamint a hozott zárójelentését is áttanulmányozzuk, hogy teljes képet kapjunk a problémájáról.
Terapeutáink bemutatkozóját ide kattintva olvashatja el, és nálunk akár gyógytornászt is választhat magának!
Az állapotfelmérésnek része a megtekintés is, amely során a teljes testet vizsgáljuk. A látottak alapján következik egy fizikális vizsgálat, amelynek lényege, hogy speciális tesztekkel felmérjük a problémás terület izom és a kötőszöveti állapotát. Mindezek alapján egy egyéni kezelési tervet dolgozunk ki, amelyet Önnel is ismertetünk. Ebből megtudhatja, hogy milyen ütemben fog haladni a gyógytorna, és milyen egyéb kezelési eljárásokra lehet még szükség.
Már az állapotfelmérés végén megkezdődik a gyógytorna, amely a fent is említett technikákból áll (McKenzie tornából, core izomzat erősítő gyakorlatokból, stretching feladatokból, manuálterápiából, idegmobilizációból és funkcionális tréningből). Kiemelendő, hogy rendelőnkben minden kezelés egy áron van, a különböző módszerek nem járnak Önnek plusz költségekkel! A torna során olyan feladatokat kap, amelyeket megtanul helyesen kivitelezni és otthonában, házi feladatként ezeket el kell végeznie. Fontos szem előtt tartani, hogy az eredményes és gyors gyógyulás mindig a gyógytornász és a páciens közös munkáján alapul.
Rendszeres gyógytornával már az első néhány alkalom után megtapasztalhatja, hogy a sérvből adódó panaszai enyhülhetnek, a mélyizomzata feszesebbé válhat, a tartása javulhat, valamint, ha műtéten esett át, a rehabilitációs időszak is jelentős mértékben lerövidülhet.
Több éves szakmai tapasztalattal rendelkező gyógytornászaink professzionális kezeléseit már nem csak a Batthyány térhez közel, hanem a pesti oldalon, a Nyugati térnél is igénybe veheti! Rendelőinkben SZÉP és Egészségpénztári kártyával is fizethet!
23. A sérv szövődményei gyógytorna nélkül
A kezeletlen sérv komoly szövődményekkel is járhat. Hasfali sérv esetén a kitüremkedés akár bélelzáródást is okozhat, vagy a bél szövete fokozatosan elhalhat, amely életmentő beavatkozást igényel. Sérv gyanúja esetén mindenképpen keresse fel orvosát, aki szükség esetén elrendeli az operációt.
Abban az esetben, ha sérvműtét után nem részesül gyógytorna terápiában, a core izomzat továbbra is gyenge marad, ebből adódóan egy újabb sérv is kialakulhat. Mivel a mozgás serkenti a vérkeringést, amely pozitív hatással van az operáció során megsérült szövetekre, torna hiányában azonban a regeneráció nem megfelelően és csak nagyon lassan megy végbe, a felépülés ideje tehát jelentős mértékben kitolódhat.
24. A gerincsérv szövődményei kezelés hiányában
Gerincsérv esetén is komoly hátrányai lehetnek a kezelés hiányának. Az egyre inkább előboltosuló kocsonyás mag olyan mértékben nyomhatja az idegeket, hogy akár bénulás, inkontinencia is jelentkezhet.
Abban az esetben, ha műtét után nem kap gyógytorna kezelést, állapota könnyen rosszabbra fordulhat. A helytelen testtartás nem fog magától megjavulni, valamint az izmok sem lesznek erősebbek. Ezek azonban szükségesek ahhoz, hogy az operációt követően ne újuljon ki a probléma, és ne okozzon komolyabb tüneteket, például bénulást.
Tény, hogy a műtéti beavatkozás nagyfokú megterhelést jelent az egész szervezet számára azonban a műtött gerinc túlzásba vitt kímélése csak nehezíti, elnyújtja a felépülési fázist.
Egy 2022. júliusában publikált kutatásban 942, ágyéki gerincsérv műtéten átesett pácienst vizsgáltak, akiket két csoportra osztottak: az egyik csoportban az operációt követően a gerincsérv kiújult, a másik csoport tagjainál pedig nem tért vissza a porckorongsérv. A kutatás lényege volt, hogy felmérjék a kiújulás rizikófaktorait. Az eredmények alapján megállapították, hogy a gerincsérv kiújulásában jelentős szerepet játszik az idősebb életkor, a férfi nem, a magasabb BMI és a nehéz fizikai munka.
https://josr-online.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13018-022-03242-x
25. Hogyan tud bejelentkezni gyógytornára?
Amennyiben Önnél is a sérv valamely típusát diagnosztizálták és rendszeres gyógytornára van szüksége, jöjjön el a Gyógytornászom.hu rendelőjébe egy egyéni állapotfelmérésre! Egy kezelés ára nálunk csak 13.500 forintba kerül!
Személyesen Budapest 2. kerületében, a Batthyány tér közelében, a Vitéz utca 9. vagy az 5. kerületben a Bajcsy-Zsilinszky út 72. szám alatt várjuk világos, csendes, modern rendelőnkben. A Gyógytornászom.hu szakemberei több éves szakmai tapasztalattal rendelkeznek, így biztosan megfelelő kezelést kaphat.
Rendelőnkben fizethet készpénzzel, bankkártyával, SZÉP kártyával (OTP, MKB, K&H) és bizonyos egészségpénztári kártyákat is elfogadunk (OTP, MKB, Patika, Prémium, Tempo).
Időpontot foglalni lehet telefonon a 06-30-50-50-50-3 számon (9 és 17 óra között) vagy oldalunkon keresztül online. Igény esetén visszahívást vállalunk.
Rendelőnk könnyen megközelíthető a fő tömegközlekedési eszközökkel, valamint autóval is. Termeink jól felszereltek, kényelmes kezelőágyak állnak rendelkezésre.
Csapatunk folyamatosan továbbképzi magát különböző tanfolyamokon, hogy vendégeinknek a leghatékonyabb, leggyorsabb eredménnyel járó kezelést tudjuk nyújtani. Minden alkalommal maximálisan odafigyelünk az egyénre, az alapos, részletes kikérdezésre, hogy minél pontosabb képet kapjunk nem csak a hátfájásról, hanem a vendég életkörülményeiről is.
Nálunk lehet kérdezni, sőt! Ha nem ért valamit, bizonytalan abban, hogy mi miért van, mit miért csinálunk, mindenképp kérdezzen! Arra törekszünk, hogy minél részletesebben elmagyarázzuk a kezelést, a problémájához vezető okokat és hogy mit lehet tenni a csökkentése, megszüntetése érdekében.
Pácienseink ezt írják a sérv gyógytornánkról
Mi történik a bejelentkezés után?
- Ha már tudja, hogy pontosan mikor / kihez szeretne jönni, akkor gyógytornászaink naptárába, akár most azonnal online foglalhat időpontot.
- Ha úgy érzi, hogy beszélne velünk a bejelentkezés előtt élő szóban, akkor ide kattintva visszahívást is kérhet tőlünk.
- Mindkét esetben kolléganőink telefonon visszahívják Önt és pontosítják a részleteket, megbeszélik a kérdéseket.
- Az első kezelés egy 60 perces részletes állapotfelmérés, amely során mozgástesztekkel és teljes testi vizsgálattal mérjük fel fájdalma(i) okát és pontos helyét.
- Ezt követően gyógytornásza elkészíti személyes terápiás tervét, amely célzottan az Ön panaszát veszi kezelésbe.
- Gyógytornászunk minden alkalommal segít Önnek a gyakorlatok pontos végrehajtásában és ha kell bármikor tudnak változtatni.
- Illetve segítünk Önnek az otthon végezhető gyakorlatok kivitelezésében is!